Блаженніший Митрополит Онуфрій: Горда людина не здатна на подвиг

Понеділок, 16.11.2015 21:28

У своїй недільній проповіді, Блаженніший Митрополит Онуфрій розтлумачив місце зі Святого Письма про гадаринського біснуватого (Лк. 8, 28-39) та звернув увагу на те, що це не звичайна євангельська історія про зцілення, повідомляє Інформаційний відділ УПЦ. У цій притчі розкрито вплив гріха на можливість приймати правильні рішення людиною.

«Слова біснуватого “Що тобі до мене, Ісусе, Сину Бога Всевишнього?” говорять про зухвалість, а “благаю тебе, не муч мене” виявляють страх.

Чого ми можемо навчитися з цього? Гордий біс одержимий зухвалістю і страхом. І люди бувають такими ж гордими. Той, хто підкоряється гордині, часто є зухвалим і в той же час боягузливим. Такі люди не здатні на подвиг або позитивне служіння. Адже для того, щоб здійснити подвиг потрібні мужність і смирення», – сказав Його Блаженство.

Жителі Гадаринського краю відмовилися прийняти Спасителя в свій град, полюбивши земне більше небесного. Блаженніший владика звернув увагу на те, що такі дії гадаринців часто викликають подив у сучасника, «адже вони повинні були бачити в Спасителі якщо не Бога, то хоча б великого Праведника, Який зробив неймовірне – зцілив того, кого ніхто не міг вилікувати». «І замість того, щоб запросити Спасителя в своє місто, в свої будинки і отримати ще більше милості від Нього, вони просять, щоб Він покинув їх землі», – зазначає Предстоятель. Така поведінка пояснюється тим, що ці люди порушили закон Моісея, який забороняв їм тримати нечистих тварин – свиней. Через пристрасть до наживи вони не хочуть бачити у себе в селищі Господа: «Вони знали, що якщо запросять Спасителя в своє місто, то, можливо, понесуть ще більші збитки».

Читайте також: Блаженніший Митрополит Онуфрій. Коли Бог посилає щастя

«Також ми навчаємося з цього Святого Євангелія того, що темні духи не можуть приступити до людини без попущення Божого. – продовжив Його Блаженство. – Іноді ми, не знаючи духовних законів, грішимо. Ці гріхи відвертають людину від Бога і підкорюють темній силі. Людина може любити гріх, при цьому наслідки гріха вона не любить. І щоб показати, що гріх призводить до смерті і загибелі, Господь, коли ми відвертаємося від Нього, іноді допускає, щоб до нас доторкнулися темні сили. Тоді людина починає страждати, але коли зрозуміє свою помилку і покається, знову приходить божественна благодать і демони відступають».

Предстоятель зазначив, що без Божого попущення ніщо не може торкнутися людини: «Диявол має владу над людиною рівно настільки, наскільки Бог йому дає її. Якби біси діяли за своїм бажанням, то з людським родом сталося теж саме, що зі стадом тварин, про яких сьогодні говориться у Святому Євангелії».

Люди повинні берегтися від гріха для того, щоб темна сила не мала влади над ними. «Це не так просто, але й не так складно. – вважає Митрополит Онуфрій. – Для того, щоб ухилятися від гріха людина повинна розуміти волю Божу. Про неї ми дізнаємося з допомогою своєї совісті і навчаємося зі Священного Писання».

Читайте також: Блаженніший Митрополит Онуфрій: Те, що велить Бог – для людини найпотрібніше та найкорисніше

Коли виникає бажання поступати проти совісті, потрібно здійснювати зусилля над собою, попереджає Блаженніший. «Господь каже, що “Царство Небесне здобувається силою, і той, хто здійснює зусилля, отримує його” (Мф. 11, 12). І ось це зусилля повернути себе від гріха до Бога повинна здійснювати кожна людина: і той, хто лише став на шлях духовного життя, і той, хто вже пройшов значну частину цього шляху. – говорить Предстоятель УПЦ. – Потрібно завжди запитувати у Бога: “що мені робити? Як чинити?” Для цього нам дано дар молитви. У молитві людина просить собі у Бога, те, що корисно для її душі та спасіння, просить для себе пізнання Божої волі».

«Ми сьогодні молимося, щоб Господь допоміг утримуватися нам від гріха, простив наші провини.  Ми просимо, щоб Він послав мир на нашу землю і своє благословення, щоб всі люди жили в мирі, радості, терпінні і любові один до одного», – завершив своє слово Блаженніший Митрополит Онуфрій.

15 листопада, у Неділю 24-ту після П’ятидесятниці, Предстоятель Української Православної Церкви, Блаженніший Митрополит Онуфрій перебував з Архіпастирським візитом в Одеській єпархії.

Просмотров: 1310