Відкритий лист Голови Синодального інформаційного відділу УПЦ до Гендиректора 1+1 медіа з проханням про спростування неправдивої інформації, яку було оприлюднено в програмі ТСН.Тиждень

12.03.2015 №0319

Генеральному директору 1+1 медіа
Ткаченку О.В.

04080, м. Київ, вул. Фрунзе, 23

Шановний Олександре Владиславовичу!

В ефірі Вашого телеканалу 8 березня 2015 року було розміщено інформаційний сюжет під назвою “Церковний скандал чи державна зрада”
(http://ru.tsn.ua/politika/cerkovnyy-skandal-ili-gosizmena-upc-mp-yuridicheski-priznala-krym-chastyu-rossii-i-peredala-ey-dve-eparhii-414611.html#article_video).

У цьому сюжеті, автором якого є Сергій Гальченко, прозвучали заяви, які не відповідають дійсності та порушують норми журналістської етики.

Так, автор сюжету стверджує, що очільники УПЦ передали частину прав та майно двох кримських єпархій Російській церкві, що члени Синоду надали особливі права над кримськими єпархіями Патріарху Кирилу, а також, що відтепер всі фінанси кримської єпархії будуть перераховувати Москві. В сюжеті стверджується, що «всі забаганки Патріарха Кирила» очільники УПЦ виконують всупереч інтересам держави. При цьому, автор сюжету не цитує жодного офіційного документу, який був прийнятий Священним Синодом УПЦ та завізований Предстоятелем УПЦ Блаженнішим Митрополитом Онуфрієм. Посилається Сергій Гальченко на документ невідомого походження, який і видається ним за нову редакцію Статуту УПЦ, що нібито була прийнята Синодом у червні та грудні 2014 року. Цим самим, автором сюжету та головною редакцією каналу “1+1”, яка допустила вихід цього «інформаційного» сюжету в ефір, безумовно були порушені не тільки норми журналістської етики, але й норми загального цивільного права, що, перед усім, передбачають відповідальність за наклепи та розповсюдження недостовірної інформації.

Слід зазначити, що автор сюжету жодного разу не звернувся за коментарями до Київської Митрополії УПЦ. Відповідно, свої звинувачення він будував виключно на основі власних, досить упереджених міркувань, незрозумілих інтересів, заангажовано та без коментарів звинувачуваної ним сторони.

Автором не було дано посилання на жоден офіційний документ УПЦ, який би проливав світло на зміст проблеми, що стала першопричиною цього, так би мовити, «інформаційного» сюжету. Впевнений – Ви погодитесь, що не можна в ефірі загальнонаціонального телевізійного каналу розповсюджувати неперевірені відомості або показати кілька сторінок незрозумілого тексту і при цьому авторитетно стверджувати, що це і є той документ, про який іде мова в сюжеті та який був нібито офіційно погоджений і прийнятий Священним Синодом УПЦ. Тим більше, аморально на основі таких домислів висловлювати звинувачення на адресу Предстоятеля найбільшої в Україні релігійної спільноти.

Також, автор абсолютно безпідставно звинувачує як Блаженнішого Митрополита Онуфрія так і Вископреосвященнішого Митрополита Антонія в не самостійності прийняття рішень, що стосуються управління Українською Православною Церквою. Жодного факту, який би підтверджував ці слова, також подано не було (наразі це і не дивно, оскільки таких фактів просто не існує).

Надалі, вважаю за доцільне звернути Вашу особисту увагу на наступне.

Чинним законодавством України, зокрема положеннями Закону України «Про телебачення і радіомовлення» (надалі – «Закон»), що відповідно до Конституції України та Закону України «Про інформацію» регулює відносини, що виникають у сфері телевізійного мовлення на території України, та яким, передусім, керуються телерадіоорганізації та тележурналісти (творчі працівники) у своїй професійній діяльності, визначені правові, економічні, соціальні й організаційні умови їх функціонування, спрямовані на реалізацію свободи слова, прав громадян на отримання повної та достовірної інформації. Наразі окрім статті 5 Закону «Гарантії свободи діяльності телерадіоорганізацій», у цьому Законі є ще і стаття 6 «Неприпустимість зловживання свободою діяльності телерадіоорганізацій» та статті 59 і 60 «Обв’язки телеорганізацій» та «Обов’язки творчих працівників телерадіоорганізацій», за якими телеорганізації та іх творчі працівники (тележурналісти) зобов’язані поширювати об’єктивну інформацію та, окрім іншого – перевіряти достовірність одержаної ними інформації.

Водночас, за загальноприйнятими нормами, творча діяльність тележурналістів, які професійно збирають, одержують, створюють і готують інформацію для розповсюдження у випусках новин чи передачах інформаційно-публіцистичного спрямування, ґрунтується на об’єктивному висвітленні подій та не передбачає надання власних коментарів або оцінювальних чи емоційних суджень авторів та ведучих інформаційних сюжетів. Останніми лише забезпечується оперативне доведення до відома телеглядачів (суспільства) фактичних даних, що повинно здійснювати на засадах об’єктивності, неупередженості та збалансованості, чого, на жаль, у вказаному сюжеті творчими працівниками Вашої телеорганізації не було витримано.

Українська Православна Церква, як відомо, є найбільшою релігійною конфесією в Україні, яка, разом із тим, є єдиною легітимною (тобто, визнаною всіма іншими Православними Церквами світу) Православною Церквою Української держави. Проте, вже не вперше дивує політика Вашого каналу відносно УПЦ, політика, яка спрямована на розпалювання міжконфесійної напруги в українському суспільстві та на образу почуттів мільйонів вірян Української Православної Церкви.

Переконливо прошу Вас надалі неухильно дотримуватись вимог чинного законодавства України та керуватися у Вашій діяльності виключно правилами журналістської етики, незаангажованості та неупередженості.

Впевнений, що від керівництва 1+1 медіа невдовзі надійдуть офіційні вибачення і спростування матеріалу, який став предметом даного звернення, та у майбутньому будуть ретельніше перевірятися матеріали програм стосовно Церкви, які розміщуються в ефірі Вашого каналу. В іншому випадку, Українська Православна Церква буде змушена звертатися за захистом своїх прав у відповідні органи державної влади.

Розраховую на порозуміння і подальшу взаємодію. Запевняю Вас, що Київська Митрополія завжди готова до конструктивного діалогу та надасть тележурналістам посильну допомогу у здійсненні їх професійних обов’язків щодо належного інформування громадськості.

З повагою

+ КЛИМЕНТ
ЄПИСКОП ІРПІНСЬКИЙ,
ГОЛОВА СИНОДАЛЬНОГО ІНФОРМАЦІЙНОГО ВІДДІЛУ
УКРАЇНСЬКОЇ ПРАВОСЛАВНОЇ ЦЕРКВИ

Просмотров: 2583