Православні віруючі села Стінка Тернопільської області, сіл Жидичин та Клепачів Волинської області, с. Задубрівка Чернівецької області, храми яких захопили представники «ПЦУ», а також с. Будераж Рівненської області, де плануються протиправні дії, записали відеозвернення до Президента України В. Зеленського з проханням захистити їхні релігійні права. Про це повідомляє Інформаційно-просвітницький відділ УПЦ.
Так, 12 червня 2019 року вірні Української Православної Церкви з села Стінка Тернопільської області звернулися до Президента України Володимиру Зеленському з проханням захистити їх від церковних рейдерів, забезпечити їх фундаментальне право на свободу віросповідання і гарантувати верховенство закону.
«Вельмишановний Президент України Володимир Олександрович, – сказав у відеозверненні ієрей Василь Мойсюк. – Сьогодні релігійна громада храму Різдва Богородиці Української Православної Церкви звертається до Вас за особливою допомогою. Органи місцевого самоврядування сільського, районного та обласної рад, об’єднавшись з проживаючими в селі представниками “ПЦУ” і греко-католицької громади, позбавили нас можливості ходити і молитися в нашому храмі».
Священик підкреслив, що він і уся громада бажає, щоб в державі був мир і спокій, а також дотримувався закон.
«Ми хочемо жити в правовій державі, і щоб закон виконувався не тільки по відношенню до нас, але і виконувався усіма громадянами України, а також усіма релігійними організаціями», – підсумував клірик УПЦ.
Відзначимо, що 31 січня 2019 року було проведено збори мешканців села Стінка, на якому було прийнято неправомірне рішення про перехід релігійної громади УПЦ в «ПЦУ». Зокрема, одним з порушень стало те, що за відповідне рішення проголосували представники інших конфесій, які проживають в зазначеному населеному пункті.
Раніше в 2015 році храм Різдва Богородиці намагалися захопити священики УГКЦ за підтримки бойовиків з «Правого сектора».
Парафія Свято-Миколаївського храму Української Православної Церкви села Жидичин Ківерцівського району Волинської області звернулася до Президента України Володимиру Зеленському з проханням забезпечити верховенство закону щодо віруючих канонічної Церкви. Відео звернення було опубліковано на Youtube-каналі «Правблог».
Настоятель храму, ієрей Роман Гелета нагадав, що Свято-Миколаївський храм був рейдерськи захоплений у громади, і зараз існує небезпека захоплення вже того храму, який громада збудувала своїми руками. Від імені віруючих отець Роман попросив Президента захисту від представників ПЦУ та забезпечення конституційних прав на вільне віросповідання.
«Дорогий пане Президенте! Ми звертаємося до Вас, жителі села Жидичин, парафіяни Свято-Миколаївського храму, який рейдерські захопили представники ПЦУ, з простим вимогою – щоб кожен з нас міг жити за законом. Спочатку за законом державним, а по-друге, згідно з Законом Божим. Просимо Вас, як Гаранта Конституції, захистити нас від рейдерського захоплення цього храму, який ми побудували власними руками, і цього будиночка, в якому ми теж молилися. Просимо – просто жити по закону. Просимо Вас захистити нас і допомогти нам просто вірити, і просто жити в нашій Україні».
Звернення закінчилося закликом до Президента України Володимиру Зеленському про припинення міжконфесійної ворожнечі і захисту конституційних прав віруючих.
Відеозвернення релігійної громади Свято-Ільїнського храму села Клепачів Ківерцівського району Волинсьокї області вийшло в ефірі телеканалу NewsОne 16 червня.
«Ми громада Свято-Ільїнського храму села Клепачів Ківерцівського району звертаємося до вас з проханням захистити наші законні права, бо ми громадяни своєї держави – ми православні християни, котрі перетерпіли незаконні рішення і дії відносно нашої громади, нашого храму», — від імені парафіян звернувся до Гаранта Конституції настоятель.
Він пояснив, що після так званого «мирного переходу в ПЦУ», права і свободи віруючих релігійної громади УПЦ не були враховані і відтепер вони вимушені молитися в дачному будиночку.
«Ми просимо вас, а ми звернулися до суду і розглядаємо це все у правовому полі, посприяти тому, аби всі судові рішення були справедливі, аби враховувалися наші права та інтереси, — зазначив священнослужитель. — Адже ми православні християни і громадяни своєї держави, і хочемо миру, злагоду і любові».
9 червня 2019 року парафіяни храму на честь Архістратига Михаїла в с. Задубрівка Заставнівського району Чернівецької області разом зі своїм настоятелем протоієреєм Леонідом Делікатним звернулися до Президента України Володимира Зеленського. Відеозвернення вийшло в ефірі телеканалу NewsОne.
Звертаючись до Президента, отець Леонід наголошує, що і він і його парафіяни «голосували за мир в Україні», але в їхньому селі «кожна Літургія в нашому храмі вже понад 100 днів поспіль супроводжується бойовими діями».
Священик просить Гаранта захистити їхні конституційні права та зробити все для того, щоб «в нашій країні нарешті запанував мир, спокій і закон! Щоб примирився брат з братом, батьки з дітьми».
Настоятель звертає увагу на те, що «релігійна громада села Задубрівка вже майже 120 днів цілодобово захищає Православну віру і своє волевиявлення, залишитися в лоні Української Православної Церкви».
Все, чого вони прагнуть — це спокійно ходити в храм Божий, констатують віруючі.
Свято-Покровська громада УПЦ села Будераж Здолбунівського району Рівненської області звернулася до Володимира Зеленського з проханням не допустити протиправних дій стосовно їхнього храму.
Віруючим села Будераж висунули умову: протягом трьох днів вони зобов’язані передати храм і все його майно громаді ПЦУ, яку зареєстрували на юридичний код і назву Свято-Покровської громади УПЦ, в той час як її саму незаконно зняли з реєстрації. Про це кореспонденту СПЖ розповів настоятель Покровського храму протоієрей В’ячеслав Грищук.
Він нагадав, що 9 лютого 2019 року на зборах парафіяльної ради релігійна громада УПЦ села Будераж більшістю голосів проголосувала за збереження вірності канонічній Церкві та в підтримку Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Онуфрія.
«Відповідно до Статуту УПЦ і маючи людей, які постійно ходять в храм Божий, я прийняв рішення про проведення зборів приходу. Відповідно до статуту я, як настоятель, маю на це право, – пояснив священнослужитель. – Я ще раз підкреслюю – там були тільки ті люди, які постійно ходять в храм, сповідатися і причащаються. Я 23 роки є тут настоятелем, відповідно, я всіх їх добре знаю. Ми провели збори, вибрали його секретаря, Галину, вибрали двох осіб, які рахували голоси. І проголосувало 47 чоловік, які підтримали збереження громади в канонічній Церкві на чолі з Блаженнішим Митрополитом Онуфрієм. І були їх (ПЦУ, – ред.) Прихильники, які також брали участь в голосуванні. Їх було 11 чоловік і вони утрималися».
При цьому 17 лютого в селі відбулися збори територіальної громади, за результатами якого громаду УПЦ зняли з реєстрації, просто змінивши її юридичні дані на користь ПЦУ.
«Злочин прихильників ПЦУ в тому, що вони звернулися до голови сільради, щоб він організував в селі збори громади і забезпечив явку священика, – пояснив прихожанин Свято-Покровського храму Володимир Дмитрук. – Збори не релігійної громади, а територіальної. Вони порушили статтю 8 Закону України про перехід церковних громад, порушили статтю 35 Конституції України. Це злочин».
Дмитрук наголосив, що такий підхід не є цивілізованим і віруючі УПЦ розраховують вирішити це питання в законному порядку – через суд.
Однак, судячи з усього, прихильники ПЦУ налаштовані захопити храм без будь-яких судових рішень.
Від імені всієї релігійної громади УПЦ села Будераж отець В’ячеслав закликав Президента України Володимира Зеленського захистити їх права.
«Громаді ПЦУ присвоїли наш юридичний код і назву, тільки дописали “Православна Церква України”. Ми вважаємо це порушенням і церковних законів, і законів України. Сьогодні я отримав від них листа, в якому йдеться про те, що протягом трьох днів ми зобов’язані передати їм храм, ключі храму, рухоме і нерухоме майно цього святого храму. Такі нам поставлені умови. І зараз, маючи таку можливість, ми звертаємося до нашого новообраного Президента, пана Зеленського, з проханням, щоб він захистив наші права, права віруючих Української Православної Церкви. І не допускав існування таких порушень. Є Закон і його повинні виконувати всі – починаючи від Президента і закінчуючи простою людиною», – сказав священнослужитель.
Нагадаємо, 11 травня 2019 року прихильники ПЦУ спробували захопити храм УПЦ в Будеражі. Увечері цього дня на територію сільської церкви прийшла численна громада прихильників ПЦУ і заявила про своє бажання відслужити тут молебень. Віруючі УПЦ, власники церковного приміщення, завадили їм. Між двома громадами зав’язалася словесна перепалка, під час якої активісти ПЦУ непомітно обійшли храм, зламали паркан і увірвалися на територію храму. В результаті виникла бійка, в яку довелося втрутитися правоохоронцям.
Просмотров: 1093