Благочестя — головна умова справжнього життя — митрополит Антоній пояснює складні місця Апостольських послань (відео)

Як і навіщо вчитися благочестя? Які якості апостол Павло вважає необхідними для духовного керівника? Як його знайти? Що ще потрібно для того, щоб жити повним життям?

Інформаційно-просвітницький відділ УПЦ публікує роздуми керуючого справами УПЦ митрополита Бориспільського та Броварського Антонія над важливими й одночасно складними богословськими темами Апостольських Послань. У черговому випуску владика Антоній тлумачить 4 главу Першого послання апостола Павла до Тимофія.

Перше послання до Тимофія 4:7-8:
⁷ вправляйся в благочесті, ⁸ Бо вправа тілесна мало корисна, а благочестя корисне на все, бо має обітницю життя теперішнього та майбутнього.

«Благочестя на все корисно» (1 Тим. 4: 8), – говорить апостол Павло своєму учневі Тимофію. Але відразу виникає питання: в чому користь благочестя, якщо в іншому місці Святого Письма сказано, що «ті, що бажають жити побожно у Христі Іісусі, гнані будуть» (2 Тим. 3: 12)?

Ніякої розбіжності тут немає. І те, і інше абсолютно узгоджується у головному — благочестя має обітницю життя теперішнього та майбутнього. Головне тут — життя. Життя не примарне, а — справжнє. Здавалося б, все живе живе. Раз людина народилася на світ, вона живе. Виявляється, ні. Так, фізично вона живе, але це ще не те повне осмислене цілеспрямоване життя, яке тут назване “преизбытывающим”, і в майбутньому віці буде назване по-справжньому повним і прозріваючим від радості, блаженства в спілкуванні з Богом.

Але чи можливо це в наших умовах, в нашому світі? Можливо, якщо кожен зважиться жити благочестиво. Звичайно, такому треба буде готуватися до неприємностей, дратування близьких і далеких, а часом і до гонінь. Але колись треба для себе вирішити: чи дійсно я вибираю для себе шлях благочестя? Якщо так, то треба буде серйозно вчитися тому, що веде на ділі до благочестивого життя. Добре б зустріти вчителя на цьому шляху. Але як його знайти?

Апостол Павло вказує, на що треба дивитися. Він в посланні до Тимофія перераховує необхідні для духовного керівника якості, які стали писати на ієрейському хресті: «будь зразком для вірних у слові, у житті, у любові, у дусі, у вірі, у чистості» (1 Тим. 4:12).

Ось, на що потрібно дивитися, коли постає питання про вибір керівника на шляху спасіння. Не можна поспішати і робити для себе висновків, зустрівши священника, начебто, уважного, особливо ласкавого, який легко здасться велелюбним і співчуваючим. Звичайно, є і такі, і їх більшість. Однак потрібно знати, що задовольнятися увагою до зовнішніх обставин життя допустимо тільки спочатку. Далі основна увага повинна бути спрямована на головне — спасіння душі.

Якщо це є, слава Богу. Якщо ж спілкування обмежується лише знайомством, розмовами на всі теми, зустрічами на іменинах або спільними паломництвами тощо, то треба дуже уважно поставитися до цього і не обмежуватися таким керівництвом, хоча б воно викликало і заздрість у тих, хто і такого не має.

Чому на це потрібно звернути увагу? Тому ж, чому і апостол Павел Тимофію, поставленому їм керівником юної Церкви, радить: «займайся читанням, настановами, вченням» (1 Тим. 4:13).

Для утвердження у вірі, для благочестивого життя треба обов’язково читати, вчитися думати, робити правильні висновки, вивчати Священне Писання, вдаватися в те, чого вчили святі апостоли, щоб завжди твердо знати те, що корисно душі, і не спокушатися ніякими нововведеннями, якими б не здавалися вони привабливими.

Все це не приходить само тільки тому, що хтось вирішив множити зовнішні подвиги. Вони, звичайно, потрібні, ніхто цього не заперечує. Але механічно вони не звільняють душу від засилля пристрастей. А Бог дивиться на серце — природно, очищене серце — і просить: «Сину! Дай Мені твоє серце »(Пр. 23, 26).

Читайте також: У кожну людську душу Бог вкладає знання Себе – митрополит Антоній (Паканич) тлумачить складні місця Апостольських послань

Чотири ступені, які ведуть до відпадіння від Бога — митрополит Антоній (Паканич) тлумачить складні місця Апостольських послань

Митрополит Антоній пояснює, яким чином гріх Адама вплинув на кожну людину – тлумачення складних місць Апостольських послань

Людина відповідальна за страждання та тління усього створеного Богом — митрополит Антоній тлумачить складні місця Апостольських послань

Чому неправі ті, хто кажуть, що віри достатньо для спасіння? — митрополит Антоній тлумачить складні місця Апостольських послань

Як навчитися радіти вічною радістю? — митрополит Антоній пояснює складні місця Апостольських послань

Для чого ми живемо? — митрополит Антоній пояснює складні місця Апостольських послань

Читайте наші новини у Тelegram: швидко, зручно і завжди у вашому телефоні!

Просмотров: 296