На Кропивниччині місцева влада без відома вірян «переводить» на папері храми УПЦ у «ПЦУ»

Останніми днями православні віруючі м. Кропивницький, м. Знам’янка, смт Вільшанка та с. Успенка несподівано дізналися про те, що громади розпорядженням Кіровоградської ОДА було нишком, без відома настоятеля і парафіян, незаконно перереєстровано в «ПЦУ». Ситуацію на Кропивниччині для «Першого Козацького» прокоментували правлячий архієрей Олександрійської єпархії та настоятель «переведеного» храму УПЦ с. Успенка, передає Інформаційно-просвітницький відділ УПЦ.

Як з’ясувалося, в останні пів року в Кіровоградській області храми УПЦ незаконно — нишком, без відома настоятеля і членів громади — перереєстрували в «ПЦУ». Так, православні віруючі м. Кропивницький, м. Знам’янка, смт Вільшанка та с. Успенка Олександрійської єпархії виявили, що під їх реєстром значаться вже не громади УПЦ, а — новостворені громади «ПЦУ».

Причому це таємне беззаконня підкріплено відповідними розпорядженнями Кіровоградської ОДА, де вказується, що перереєстрація нібито відбулася «за заявою релігійної громади та відповідно до ст. 14 Закону України “Про свободу совісті та релігійні організації” та ст. 25 Закону України “Про місцеві державні адміністрації”». Однак на справі громади УПЦ просто були поставлені перед фактом.

Як повідомляє «Перший Козацький», за цією аферою стоять ексглава Кіровоградської ОДА А. Балонь, який, до слова, 25 червня був затриманий за підозрою в корупції, і його заступник І. Кузьмін. Адже саме вони підписували ці незаконні розпорядження щодо сфальсифікованих документів про перереєстрацію громад УПЦ.

Документи про переведення громад сфальсифіковані тому, що відповідно до законодавства, для реєстрації статуту РГ подаються заява за підписом керівника або представника релігійної громади і прийнятий на підставі зборів релігійної, а не територіальної, громади статут у новій редакції.

Яскраво ілюструє ситуацію з захопленнями храмів УПЦ в Олександрійській єпархії насильницька перереєстрація Свято-Успенського храму у с. Успенка. Ще наприкінці 2019 року нині покійний А. Яковенко — помічник депутата С. Алєксєєва — ініціював зібрання територіальної громади села за участі силовиків «Правого сектору», на ких було прийнято незаконне рішення про переведення храму УПЦ у «ПЦУ».

А ось уже днями віруючі с. Успенка отримали повідомлення, що храм перереєстрований у «ПЦУ».

Як розповів настоятель Свято-Успенського храму с. Успенка протоієрей Іоанн Онисько, з РДА прийшло повідомлення, що громаду УПЦ, на її ж реєстраційний код, перереєстровано в «ПЦУ». Оскільки на сьогодні немає голови Кіровоградської ОДА, то статут РО їм ніхто не  мав права затвердити, однак, як продовжив священник, виявилося, що перший заступник І. Кузьмін чомусь підписав і зареєстрував статут громади «ПЦУ».

Наразі громада УПЦ с. Успенка подала заяву про правопорушення до поліції.

Своєю чергою архієпископ Олександрійський і Світловодський Боголєп наголосив, що сам факт того, що храми УПЦ раптово «змінюють» розчерком пера держчиновника свою юрисдикцію, є не просто обурливим, а свідчить про беззаконня в релігійній сфері.

«Наші релігійні громади поставлені перед фактом державного свавілля, тому що чиновник згідно зі своїми поглядами, не беручи до уваги факти зловживання, підміни документів або їх неточності, може непросто обмежувати права віруючих громадян, а навіть виносіть за дужки правового поля життя громадян України. Звичайно, має бути знову судовий розгляд, знову змушені будемо свої зусилля і час скеровувати не на питання молитви, храмобудування або творення громад — соціальні, духовні і культурні моменти, а у план конфлікту. …Чиновники одним розчерком пера вирішують долі громадян», — зазначив владика та додав, що цим місцева влада вбиває клин розбрату в релігійне середовище регіону.

Архієрей, від імені віруючих Олександрійської єпархії, закликав усіх, хто може змінити ситуацію на краще, зробити це, та резюмував, що єпархія буде законно відстоювати права та інтереси громад.

«Якщо так буде тривати й надалі, ми ніколи не зможемо побудувати цілісну, мирну і законну державу. Нехай Господь допоможе, зміцнить, навчить бути мудрими, терплячими, розважливими, але водночас принциповими людьми. Віруюча людина — не слабохарактерна, вона терпляча і смиренна, але ніколи не відмовиться від своїх переконань, завжди залишиться в тих орієнтирах, яким її навчила Церква», — підсумував архієпископ Боголєп.

Просмотров: 758