Митрополит Антоній: «Закликаю молитися за всіх невинноубієнних і постраждалих в роки комуністичних репресій»

7 лютого наша Свята Церква вшановує пам’ять священномученика Володимира (Богоявленського), митрополита Київського і Галицького, і всіх Святих Новомучеників і Сповідників, що постраждали від безбожних комуністичних гонінь на віру в ХХ столітті.

Для нас це особливий і дуже важливий день. Адже наша Свята Церква в роки гонінь явила світові найбільшу кількість святих мучеників і сповідників. За оцінками істориків, лише з 1918 по кінець 1930-х років в ході репресивної політики радянської влади були розстріляні або померли в таборах і засланнях кілька десятків тисяч православних священнослужителів канонічної Церкви. Імена багатьох з них по цей час залишаються невідомими. Лише близько 2000 з них прославлені в лику святих.

Дуже символічно, що скорботний і одночасно урочистий шлях новомучеників і сповідників ХХ століття почався саме з Києва – хресної купелі Київської Русі. Саме тут від рук більшовицьких катів прийняв мученицьку смерть митрополит Київський і Галицький Володимир. Цей святитель був першим православним ієрархом, який прийняв мученицький вінець невдовзі після більшовицької Жовтневої революції 1917 року. Сталося це одразу після захоплення Києва більшовицькими військами 7 лютого за новим стилем (25 січня за старим) 1918 року.

Цей жахливий злочин став символічним початком жорстоких гонінь на канонічну Православну Церкву. Особливий резонанс цій події надав і той факт, що 70-річний митрополит Володимир був одним з найстаріших і найбільш авторитетних ієрархів того часу. Старенький, немічний і беззахисний, він одним тільки своїм смиренним і аскетичним способом життя і поведінкою викривав безбожних гонителів віри, за що й прийняв мученицьку смерть. Та навіть перед стратою він з глибоким смиренням покладався на волю Божу, благословивши хресним знаменням своїх убивць.

Священномученика Володимира Київського іноді називають «первомучеником ХХ століття». Як в 988 році при святому рівноапостольному князі Володимирі з Києва насіння віри Христової рознеслося по всій Русі, так і в 1918 році з Києва, з вбивства митрополита Володимира Київського, почався смиренний і водночас урочистий шлях мучеництва і сповідання за віру Христову в ХХ столітті. І не випадково пам’ять Святих Новомучеників і Сповідників ХХ століття шанується саме в день мученицької смерті митрополита Володимира Київського.

Для всіх нас, православних християн, дуже важливі пам’ять і приклад, як священномученика Володимира, так і всіх Святих Новомучеників і Сповідників ХХ століття. І наш обов’язок, як священнослужителів, так і мирян, пам’ятати і молитовно вшанувати пам’ять цих невинних страждальців за віру, подвигом яких встояли і наша Церква, і сам народ.

Тому в сьогоднішній день закликаю всіх православних молитовно вшанувати подвиг наших новомучеників і сповідників ХХ століття, і помолитися за всіх невинноубієнних і постраждалих в роки страшних комуністичних репресій. Хай буде пам’ять їх з роду в рід.

+ Антоній

Митрополит Бориспільський і Броварський,

Керуючий справами Української Православної Церкви

Просмотров: 1012