У Межигір’ї відроджують старовинний Спасо-Преображенський монастир, зруйнований у XX ст.

10 квітня 2021 року, у Батьківську суботу Великого посту, в Спасо-Преображенському монастирі, який з благословення Блаженнішого Митрополита Онуфрія відроджується в урочищі Межигір’я на Київщині, звершили Божественну літургію та панахиду за стародавнім літописним пом’янником XVII ст. монахів-козаків та ктиторів обителі. Про це повідомляє Інформаційно-просвітницький відділ УПЦ.

Богослужіння очолив намісник Спасо-Преображенського монастиря архімандрит Никон (Русин) у храмі преподобного Льва Оптинського. Священослужителі також помолилися про спочилого 25 березня Дмитра Сагайдака – гетьмана козацтва Запорізького, Верховного отамана України та Діаспори.

Історія Спасо-Преображенського монастиря почалася ще за часів Хрещення Русі. У літописах святиню називають Південною Лаврою. Заснували її православні монахи з Греції з благословення першого Київського Митрополита святителя Михаїла. Перший кам’яний храм, який з’явився на території монастиря, називали Білий Спас. Але за часів нашестя хана Батия, будову було зруйновано. Тоді межигірська братія звела новий, але вже дерев’яний, – храм Миколая Чудотворця. Відновити монастир вдалося в XVII столітті старцю Афанасію, який прибув з Афону. Саме в ті часи духовна обитель почала опікуватися запорізьким козацтвом. У XVIII столітті після ліквідації Запорізької Січі Катериною II Спасо-Преображенський монастир також був скасований, але потім його відновили. Остаточно обитель зруйнували більшовики у 1935 році. У 2011 році Українська Православна Церква розпочала роботи по відновленню святині.

Експерти вважають, що завдяки літописам, кресленням та архівним фотографіям відбудувати Спасо-Преображенський монастир цілком можливо. Сьогодні допомагає у цій справі Благодійний фонд «Архангела Михаїла» та для повного відродження потрібні значні кошти.

“Дуже багато зроблено, є повністю відтворений проект монастиря і ми сподіваємося, що милістю Божою Господь приведе тих людей, які бажають відродити цю обитель”, – зазначив В’ячеслав Павлів, голова БФ у коментарі для ЗМІ.

Настоятель обителі отець Никон своєю чергою підкреслив, що важливо відновити не тільки матеріальні об’єкти монастиря, а в першу чергу – молитовне життя.

Директор Міжнародного інституту афонської спадщини в Україні Сергій Шумило розповів про історію обителі. За його словами, Межигірський монастир відігравав важливу роль в житті українського народу. Особливе значення обитель мала для духовної опіки Запорізької Січі. На її території були поховані козацькі діячі – наприклад, предок відомого письменника Остап Гоголь.

Після богослужіння журналістам показали унікальну діораму Межигірського монастиря в Національному заповіднику «Лютізький плацдарм».

 Читайте наші новини у Тelegramшвидко, зручно і завжди у вашому телефоні!

Просмотров: 807