Ієрарх УПЦ звершив літію у день пам’яті жертв політичних репресій 1937-1938 років у заповіднику «Биківнянські могили»

16 травня 2021 року, в День пам’яті жертв політичних репресій 1937-1938 років, з благословення Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Онуфрія, єпископ Згурівський Амвросій, проректор Київської духовної академії і семінарії УПЦ, очолив заупокійну літію на території Національного історико-меморіального заповідника «Биківнянські могили». Про це повідомляється на сайті novomuchenik.org.ua, передає Інформаційно-просвітницький відділ УПЦ.

За упокій жертв політичних репресій комуністичного режиму також молилися благочинний Броварського району протоієрей Олександр Левчук, духовенство Київської та Бориспільської єпархій УПЦ, а також керівник Центру вивчення спадщини новомучеників і сповідників ХХ століття Сергій Вікторович Шумило.

По завершенні молитви священнослужителі УПЦ поклали квіти до Братської могили на місці масового поховання репресованих на «Биківнянських могилах».

У зв’язку з шануванням в Україні Дня пам’яті жертв великого терору 1930-х рр. в цей день у всіх храмах УПЦ з благословення Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Онуфрія відбувалися заупокійні літії з траурним передзвоном в пам’ять про всіх співгромадян, які постраждали в роки комуністичних репресій в СРСР.

Як зазначив після закінчення заупокійної літії єпископ Згурівський Амвросій, «сьогоднішній день для всіх нас є пам’ятним. У багатьох з нас за радянських часів в роки комуністичних репресій постраждали родичі. Так чи інакше репресії торкнулися практично кожної родини на території України. Особливо сильно від репресій постраждала наша Православна Церква. Тисячі храмів були зруйновані, а тисячі православних священиків і десятки тисяч православних мирян були репресовані богоборчою владою. Більшість з них постраждали за віру і є мучениками за ім’я Христове. Наша Українська Православна Церква в різних регіонах і населених пунктах України має таких мучеників і сповідників за віру православну, які постраждали в роки гонінь від безбожної влади. Тому ми вшановуємо їх пам’ять як молитвою, так і тим, що збираємо відомості про них».

Керівник Центру вивчення спадщини новомучеників і сповідників ХХ століття, кандидат історичних наук Сергій Шумило розповів присутнім про трагічну історію тих років. За його словами, тільки за кілька років «великого терору» в кінці 1930-х рр. на території УРСР були засуджені близько 200 тисяч громадян, з яких близько двох третин – до розстрілу. Решта були відправлені до в’язниць і таборів, де багато хто з них загинули від тяжких каторжних робіт. В цілому, за період з початку 20-х і до кінця 80-х років ХХ століття за час правління комуністичного режиму в Україні було заарештовано за політичними мотивами майже півтора мільйона осіб.

За словами Сергія Шумило, однією з найкривавіших в Києві була ніч 19 травня 1938 року, коли в київських тюрмах НКВС тільки за одну ніч було розстріляно 563 людини. Однак масові розстріли тривали й перед тим, і після того… Саме тому в третю неділю травня вшановується пам’ять жертв політичних репресій в Україні.

Як зазначив історик, на цей момент очолюваним ним Центром пам’яті Новомучеників в архівах зібрані відомості про понад 200 православних священиків Київської області, репресованих в 1930-і роки. «Зараз ведеться робота по обробці цих матеріалів слідчих справ НКВС, після чого плануємо видати ці матеріали окремою книжкою у вигляді мартирологу репресованого духовенства».

Сергій Шумило нагадав також, що одним з найбільш пам’ятних і священних місць в Україні, пов’язаних з жертвами масових комуністичних репресій, є Биківнянський ліс. Тут, за період з 1937 по 1941 рр., було закопано близько 100 000 репресованих громадян, страчених в київських тюрмах НКВС. «Трагедія Биківні стоїть в одному ряду з такими злочинами як Освенцим, Бухенвальд, Дахау, Бабин Яр, Бутово, Сандармох і Катинь. Для православних віруючих Биківнянський ліс є святим місцем, оскільки тут поховані тисячі православних мучеників за віру і просто безневинні страждальці, закатовані богоборчим режимом в страшні роки сталінських репресій. Борг нашого покоління – відновлювати і вшановувати пам’ять цих святих мучеників, на крові яких були збережені віра і Церква в роки страшних богоборчих гонінь і репресій», – сказав він.

Пам’ять жертв політичних репресій в Україні вшановується у третю неділю травня. Традиційно цього дня в храмах Української Православної Церкви різних регіонів нашої держави підносять заупокійні молитви за тих, хто безвинно постраждав і прийняв страдальчеську кончину від безбожної влади.

 Читайте наші новини у Тelegram: швидко, зручно і завжди у вашому телефоні!

Просмотров: 333