Керуючий справами УПЦ очолив заупокійну літію за загиблими у Бабиному Яру з нагоди 80-х роковин трагедії

27 вересня 2021 року, з нагоди 80-х роковин трагедії у Бабиному Яру, Керуючий справами Української Православної Церкви митрополит Бориспільський і Броварський Антоній звершив заупокійну літію за загиблими у цій страшній трагедії. Про це повідомляє Інформаційно-просвітницький відділ УПЦ з посиланням на сайт КДАіС.

Богослужіння було звершено біля поклінного хреста у Бабиному Яру, що розташований поряд з храмом Української Православної Церкви на честь ікони Божої Матері «Всіх скорботних Радість».

Його Високопреосвященству співслужили секретар Київської єпархії по м. Київ протоієрей Віктор Іващук, настоятель храму на честь ікони Божої Матері «Всіх скорботних Радість» у Бабиному Яру протоієрей Сергій Темник та духовенство Києва.

Богослужбові піснеспіви виконував студентський хор Київської духовної академії і семінарії.

Після літії священнослужителі поклали квіти до поклінного хреста.

«У ці дні виповнюється 80 років з того часу, коли це місце стало відомим як місце розстрілу людей за національною та іншими ознаками. Наш святий обов’язок – молитися, щоб Господь простив усі гріхи тим людям, які тут опинилися. Ми знаємо, що тоді наприкінці вересня було розстріляно близько 100 тис. осіб, серед яких були військовополонені, просто кияни та 35 тис. євреїв», – зазначив митрополит Антоній.

Керуючий справами УПЦ підкреслив, що позбавляючи життя людей, які не відповідають чиїмось політичним, соціальним чи національним упередженням, людина втрачає образ і подобу Божу.

«Це жахлива сторінка історії людства, вбивати людей нікому не дозволено», – наголосив владика.

Настоятель храму ікони «Всіх скорботних Радість» у Бабиному Яру протоієрей Сергій Темник розповів про подвиг архімандрита Олександра Вишнякова, який рятував євреїв від розстрілів, і був жорстоко вбитий у Бабиному Яру.

«Недалеко від цього місця був по-звірячому вбитий Олександр Вишняков. Його викликали у гестапо за звинуваченням у діяльності проти фашистів і дали 3 дні, щоб він одумався. Перебуваючи у катівнях гестапо, він викривав поліцаїв і закликав до покаяння. І тоді його привели на це місце, облили бензином, підпалили, розіп’яли на хресті колючим дротом і кинули вниз. Цей чоловік хрестив безліч євреїв, давав їм посвідчення, що вони хрещені, що вони не іудеї, рятував тисячі людей. Це була дуже мужня людина», – поділився отець Сергій.

Настоятель храму у Бабиному Яру нагадав, що страшна історія масових розстрілів нагадує сучасним поколінням, як важливо зберігати мир: в серці, в суспільстві та в країні.

«Зараз багато розділень у Церкві і в суспільстві. Це грізне нагадування, щоб ми цінували мирне небо і своє життя… Господь нагадує нашому поколінню, що 80 років минуло, але люди, на жаль, не роблять правильних висновків. Це дні скорботи, страшної скорботи, яку ми повинні пам’ятати», – зазначив священик.

Митрополит Антоній закликав до молитви за всіх загиблих у роки війни і нагадав, що страшні події Бабиного Яру повинні стати повчанням для майбутніх поколінь, «щоб ніякі ідеології не стали причиною ненависті, чвар і страшних воєн».

«Наш святий обов’язок як людей віруючих – перш за все молитися. Це те, чого потребує кожна людина, яка живе і особливо, яка померла…Закликаю наших співвітчизників у ці дні помолитися за душі тих людей, які невинно загинули», – сказав ієрарх Української Православної Церкви.

Історична довідка

29 вересня 1941 року в урочищі Бабин Яр нацисти розпочали масові розстріли єврейського населення Києва. Ця трагедія стала всесвітнім символом Голокосту. Перша хвиля розстрілів, розпочата 29 вересня, тривала безперервно півтора місяці — до середини листопада 1941 року. Нищення євреїв виявилося початком інших масових убивств. Далі в Бабиному Яру протягом двох років знищили людей різного етнічного походження і віку. Загалом у Бабиному Яру знайшли свою смерть понад 100 тисяч людей.

Але були люди, які ризикуючи власним життям, а також життям членів своїх родин, переховували в себе євреїв. Це – українці, поляки, білоруси, татари, росіяни, вірмени, греки та німці. Почесне звання “Праведник Бабиного Яру” отримали понад півтисячі людей.

Православна Церква свято зберігає пам’ять про трагедію Бабиного Яру, про праведників, мучеників, про їхні подвиги. У 2000 році на місці їх мученицької смерті був встановлений поклінний хрест, а в 2012 році освячено каплицю. Богослужіння проходять у тимчасовому храмі на честь ікони Божої Матері «Всіх скорботних Радість», розташованому поруч з каплицею.

Використано матеріали Центру інформації УПЦ

Просмотров: 360