Віруючі УПЦ об’єднуються в молитві та допомагають коштами одне одному, захищають свої права юридично, щоб протистояти рейдерам з «ПЦУ»

Представники “ПЦУ” та їх прихильники в органах місцевої влади продовжують влаштовувати провокації в храмах Української Православної Церкви, організовують незаконні “переходи” релігійних громад УПЦ у розкол. Однак віруючі Церкви Христової разом зі своїми пастирями відстоюють свою віру та права. Про це повідомляє Інформаційно-просвітницький відділ УПЦ.

31 липня 2022 року представники «ПЦУ» під час недільного богослужіння влаштували провокацію в храмі на честь Іоанна Хрестителя с. Хутори Черкаської єпархії Української Православної Церкви. Розхитати ситуацію не вдалося, тож задля реалізації своїх намірів місцеві прихильники «ПЦУ» анонсували в сільському Будинку культури незаконні збори територіальної громади (які не мають в цьому питанні жодної юридичної сили), щоб «перевести» релігійну громаду храму до структури “ПЦУ”.

Натомість 3 серпня в Іоаннівському храмі відбулися легітимні збори вищого керівного органу юридичної особи – релігійної громади на честь Іоанна Хрестителя – Парафіяльні збори релігійної громади, в яких взяли участь всі її члени, по реєстраційному списку Зборів (книзі членів парафії). На засіданні Зборів парафіяни одностайно висловили щире і беззаперечне бажання не змінювати юрисдикцію і залишитися вірними канонічній Українській Православній Церкві під омофором Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Онуфрія, а також відкинути будь-які рейдерські зазіхання сторонніх осіб на майно парафії. Питання було проголосоване одноголосно.

Рішення Парафіяльних зборів набрали чинності в той же день, одразу після затвердження Протоколу Парафіяльних зборів керуючим Черкаською і Канівською єпархією, як того вимагає Статут релігійної громади на честь Іоанна Хрестителя в с. Хутори Черкаської єпархії УПЦ.

31 липня релігійна громада храму УПЦ на честь Покрови Пресвятої Богородиці у селі Требухів Броварського району Київської області (Бориспільська єпархія) на своїх зборах одноголосно підтвердила свою вірність Українській Православній Церкві та її Предстоятелю Блаженнішому Митрополиту Онуфрію. На зборах були присутні 240 парафіян храму. Про це  розповів настоятель Покровського храму протоієрей Михайло Павлюк, повідомляє сайт СПЖ.

Проте мер Броварів Ігор Сапожко та депутати Броварської міськради, до територіального об’єднання якого входить село Требухів, вирішили передати Покровський храм до “ПЦУ”.

У групі Требухова у Facebook з’явилося звернення до мешканців Требухова із закликом прийти на збори 6 серпня на місцевий стадіон. У зверненні вона написала: «На зборах буде прийматися рішення про зміну підлеглості (юрисдикції) релігійної громади в канонічних та організаційних питаннях шляхом входу до складу релігійного об’єднання Православної Церкви України».

Як повідомив юрист Бориспільської єпархії протоієрей Олексій Носенко, місцева влада, не розраховуючи на «свідомість» мешканців Требухова, змушує йти на збори працівників бюджетних підприємств – школи, дитячого садка, медустанов.

«Директорів змушують іти на збори та брати з собою всіх працівників і навіть родичів», – наголосив отець Олексій, додавши, що більшість бюджетників не хочуть йти на збори та брати участь у провокації. Вони розповіли, що мер Сапожко зібрав міськраду, покликав бюджетників та активно агітував прийти на збори та голосувати за переведення Покровського храму до “ПЦУ”.

Настоятель Покровського храму отець Михайло сказав, що громада УПЦ сповістила місцеву поліцію про підготовку провокації. «Ми вже повідомили в поліцію, що жодних зборів не проводитимемо», – зазначив він. Віряни УПЦ сповістили правоохоронні органи, що вони вже провели збори 31 липня, і захід на стадіоні, що готується, не має жодного стосунку до Української Православної Церкви, а його рішення, хоч би яким воно було, незаконне.

Релігійна громада УПЦ у Сквирі звернулася до поліції через «переведення» до “ПЦУ”.

28 липня у місті Сквира Київської області на зборах у музичній школі 300 місцевих мешканців вирішили перевести громаду Успенської парафії УПЦ «в лоно Православної Церкви України», повідомили на Facebook-сторінці міськради.

Настоятель храму УПЦ на честь Успіння Пресвятої Богородиці протоієрей Андрій Хомишак розповів СПЖ, що організатори зборів з боку міської влади назвали їх «зборами релігійної громади Успенського приходу», але насправді за рішення голосували парафіяни храмів інших конфесій та взагалі нерелігійні городяни.

За фактом підробки документів громада звернулася до Нацполіції та обласної військової адміністрації. Настоятель храму передав лист організаторам зборів про те, що вони незаконні, оскільки в них взяли участь люди, які не мають відношення до релігійної громади.

Однак ні Сквирську міську раду, яка називає громаду своїх співгромадян «московською церквою», ні прихильників Думенка це не зупинило. Через 2 дні після незаконних зборів клірики храму “ПЦУ” на честь святителя Миколая провели молебень перед Успенським храмом УПЦ та навіть оголосили збір коштів на його добудову.

«Нехай моляться у своєму храмі. А ми молимося в цьому, який самі будуємо протягом 9 років. Три роки тому освятили нижній храм на честь ікони Божої Матері «Несподівана Радість», і в ньому постійно звершуємо богослужіння. Ми молимося за мир в Україні та про те, щоб Господь зберігав українських воїнів, адже дуже багато наших парафіян чекають на дітей та онуків із фронту. На жаль, є й загиблі», – розповів настоятель Успенського храму УПЦ.

На Facebook-сторінці «Єдина ПЦУ Сквирщини» знову запросили «всіх небайдужих та проукраїнських християн Сквири» на богослужіння біля Успенського храму УПЦ у неділю, 7 серпня.

«Навіщо поділяти людей? Наша громада залишається вірною Українській Православній Церкві і про жодний перехід не може бути мови», – каже протоієрей Андрій Хомишак.

Юрист Олександр Красовицький на прикладі «переведення» Успенської церкви УПЦ до “ПЦУ” у місті Сквира Білоцерківської єпархії розповів, під які статті КК України підпадають дії чиновників, які влаштували збори в музичній школі та скликали на них місцевих жителів, що не є парафіянами храму. Свій коментар він розмістив у YouТube.

Красовицький зазначив, що чиновники у Сквирі не мали повноважень влаштовувати голосування про перехід релігійної громади Успенського храму УПЦ до “ПЦУ”.

«З точки зору законодавства України такі дії не лише незаконні, а й підпадають під певні статті КК України», – заявив юрист. Він розповів, яким має бути порядок законної зміни церковної юрисдикції.

У Законі України «Про свободу совісті та релігійні організації» у статті 8 йдеться (абзац 2): «Членство в релігійній громаді ґрунтується на принципах вільного волевиявлення, а також на вимогах статуту (положення) релігійної громади. Релігійна громада на власний розсуд приймає нових та виключає існуючих членів громади у порядку, встановленому її статутом (положенням)».

Юрист пояснив: це означає, що для того, щоб вважатися членом релігійної організації, треба виконувати вимоги цієї організації, а якщо людина приходить в храм раз на рік святити паски, то вона не може вважатися членом парафії.

В абзаці 4 статті 8 йдеться: «Рішення про зміну підлеглості та внесення відповідних змін або доповнень до статуту ухвалюється не менш як двома третинами від кількості членів релігійної громади, необхідної для визнання повноважними загальних зборів релігійної громади відповідно до статуту (положення) релігійної громади».

Красовицький процитував Статут Успенського храму УПЦ у Сквирі, де в частині 9 сказано: «Парафіяльні збори збираються з православних віруючих, які досягли 18-річного віку, визнають обов’язковість Статуту УПЦ, регулярно відвідують богослужіння та сповідь, перебувають у канонічному послухові настоятелю та не перебувають під забороною чи церковним судом, що перешкоджає повноцінній участі у богослужбовому житті». Щодо зборів парафії, то в Статуті йдеться так: «парафіяльні збори збираються настоятелем, парафіяльною радою або з благословення архієрея благочинним не рідше одного разу на рік».

Юрист наголосив, що збори у будинках культури та інших місцях загального користування, які скликаються чиновниками та не передбачені Статутом УПЦ, суперечать статті 8 законодавства України. Єдиний законний шлях, за словами правознавця, – коли збори скликає настоятель або парафіяльна рада.

Красовицький прокоментував також внесення змін до Статуту релігійної громади.

У частині 38 Статуту сказано: «Зміни та доповнення цього статуту, а також виправлення та доповнення до Договору про використання приміщень можуть бути ухвалені парафією лише з благословення єпархіального архієрея».

Релігійна громада храму в ім’я святого рівноапостольного князя Володимира у Львові 28 липня відзначила престольне свято.

Це парафія, яка вже понад 30 років постійно бореться за власне існування і свою віру. Нещодавно церква постраждала від пожежі, пізніше її голова Львівської ОДА Козицький Максим “перевів” у “ПЦУ”. У зв’язку з цим віруючі звернулися до Президента України Володимира Зеленського с проханням скасувати незаконне рішення місцевого чиновника.

Попри усі провокації парафія продовжує молитовне життя та відбудовує храм. Журналісти “Першого козацького” оголосили збір коштів для допомоги багатостраждальним православним львів’янам відновити свою святиню. Завдяки небайдужим людям було проведено ряд робіт по відновленню даху та інших ушкоджень. Віруючі все ще потребують допомоги.

Реквізити для допомоги громаді храму на честь святого рівноапостольного князя Володимира:

Карта Приватбанк 5457 0822 7185 0146 (Лисенко Катерина)

Релігійна громада Української Православної Церкви Сихівського району м.Львів

ЗКПО: 25262853 Банк: Філія АТ «Укрексімбанк» p/p: UA733223130000026009000028961 МФО: 322313.

Просмотров: 966