82% інформації про УПЦ в онлайн-медіа мали ознаки порушення журналістського стандарту – Інститут масової інформації

У висвітленні подій, пов’язаних зі священниками та вірянами УПЦ, українські журналісти використовують емоційну лексику, подекуди мову ворожнечі та маніпуляції. Про це заявив Інститут масової інформації і наголосив: «Навіть якщо ця тема дуже не подобається журналістам і вони мають свою чітку думку щодо очільників певної релігійної структури, медійники все одно мають дотримуватися Кодексу журналістської етики та журналістських стандартів». Про це повідомляє Інформаційно-просвітницький відділ УПЦ з посиланням на сайт ІМІ.

Новий моніторинг ІМІ показав, що ступінь висвітлення подій в українських медіа є досить високим. Водночас понад 82% матеріалів, які стосувались УПЦ, в онлайн-медіа мали негативне емоційне забарвлення. Здебільшого тексти супроводжувались емоційною лексикою, мали ознаки мови ворожнечі та порушення журналістського стандарту відокремлення фактів від коментарів.
Видання зазначає, що у матеріалах про церковних ієрархів журналісти часто вдавалися «до емоційної лексики, хейтспічу та подекуди маніпуляцій», та на підтвердження своїх висновків навело низку прикладів з публікацій і українських ЗМІ.

Цікавим є твердження ІМІ про те, що вітчизняні журналісти вдаються до некоректного висвітлення подій не від нерозуміння проблеми, а свідомо, адже, як зазначає видання, «українські редакції здебільшого дотримуються журналістських стандартів та етичного кодексу, коли неупереджено та без емоційної лексики висвітлюють чутливі теми. Втім, у випадку з висвітленням теми УПЦ багато редакцій вдавалися до осудливих, емоційних заголовків щодо самих вірян, а не лише щодо очільників УПЦ». Зокрема зазначається, що про парафіян УПЦ медіа публікували матеріали, в яких переважно згадували дивні та безглузді історії про них з метою навмисного формування негативного сприйняття цих людей у суспільстві.

Більше того: «Щодо священників УПЦ, згадки в українських медіа про них траплялися лише з негативним забарвленням».

Загалом дослідники інформації зазначають, що лише «5 з 15 редакцій дотримувалися кодексу журналістської етики та журналістських стандартів, коли висвітлювали чутливу конфліктну тему УПЦ». Щоправда, навіть ті 5 редакцій, які отримали похвалу від ІМІ, теж неодноразово вдавалися до маніпулятивного стилю висвітлення подій навколо УПЦ. Та власне і журналісти ІМІ в зазначеній статті не уникали саме такого стилю, подаючи абревіатуру то як УПЦ, то ж, в пропагандистській традиції, як УПЦ МП. Така статистика красномовно свідчить про системну дискримінацію та ущемлення фундаментальних прав і свобод віруючих громадян України, яка відбувається на загальнодержавному рівні і не знаходить жодної реакції від профільного міністерства та інших державних інституцій, зокрема і Уповноваженого з прав людини при ВР України.

Просмотров: 1997