Державі потрібно довести не зв’язок, а реальну загрозу релігійних організацій національній безпеці — експерт Центру громадянських свобод

Законопроект 8371 у разі прийняття обмежуватиме права вірян, що суперечить демократичним стандартам. Державі слід довести, що кожна конкретна релігійна організація несе в своїй діяльності загрозу національній безпеці. Про це зазначив експерт Центру громадянських свобод Володимир Яворський, повідомляє Синодальний інформаційно-просвітницький відділ УПЦ із посиланням на сайт «Українського радіо».

Редакція «Українського радіо» звернулася до експерту Центру громадянських свобод Володимира Яворського з конкретним питанням: «Чи є подібні ініціативи щодо обмеження чи недопущення діяльності певних релігійних організацій обмеженням прав вірянина або переслідуванням за релігійною ознакою?»

Відповідь експерта була однозначною: «Це є обмеженням прав вірян».

Разом з тим Володимир Яворський уточнив: держава в певних випадках має право обмежувати права вірян, захищаючи свої інтереси або інтереси громадян. Однак тут постає важливе формулювання, що така організація своєю діяльністю повинна становити загрозу національної безпеці. Експерт наголосив, що законопроект 8371 дещо змінює цю постановку питання.

Він визначає зв’язок з якимись центрами держави-агресорки вже достатньою підставою для встановлення загрози. «Це доволі дискусійне питання. Мені здається, що цього недостатньо в цій ситуації, потрібна ще загроза від самої конкретної організації. Якщо встановити лише зв’язок, то мені здається, що цього буде недостатньо, якщо ми слідуємо демократичним стандартам, зокрема, Європейської конвенції з прав людини», — зазначив Володимир Яворський.

Він підкреслив, що в іншій ситуації вже самій державі потрібно буде в Європейському суді довести, що релігійні організації загрожували національній безпеці. До того ж експерт зауважив, що канонічний зв’язок юридично державою ніяк не підтверджується.

На його думку, законотворцям в усіх цих справах про заборону важливо, «щоб була врахована якась конкретна загроза від цих організацій», мається на увазі як релігійний центр, так і кожна окрема міська чи сільська парафія.

«І державі доведеться все-таки доводити в кожному випадку ще й елемент цієї небезпеки діяльності самої організації», — сказав Володимир Яворський.

Просмотров: 475