У Юридичному відділі прокоментували рішення апеляційного суду у справі про перейменування УПЦ

Враховуючи численні публікації в мережі та ЗМІ з приводу наслідків прийняття рішення у справі про перейменування Української Православної Церкви, Юридичний відділ УПЦ опублікував коментар, у якому повідомив про реальні обставини справи та надав роз’яснення. Про це повідомляє Інформаційно-просвітницький відділ УПЦ.

Як зазначається у коментарі Юридичного відділу УПЦ, предметом звернення із позовом релігійних громад УПЦ було визнання протиправним та скасування наказу Міністерства культури України від 25 січня 2019 року No37 «Про затвердження релігієзнавчої експертизи щодо встановлення переліку релігійних організацій (об’єднань), які підпадають під дію норм частини сьомої та восьмої статті 12 Закону України “Про свободу совісті та релігійні організації”», а також визнання протиправними дій Міністерства культури України щодо розміщення 26 січня 2019 року на офіційному сайті Міністерства культури України та через офіційне видання «Урядовий кур’єр» переліку релігійних організацій (об’єднань), які, на думку міністерства, підпадають під дію норм закону, та зобов’язання відкликати вказані публікації.

«Тобто оскаржувалися певні накази центрального органу виконавчої влади, які, як було зазначено в рішенні суду, встановлювали обов’язок здійснення певних дій працівниками такого органу, а ніяк не обов’язки для релігійних громад», – пояснили у Юридичному відділі.

Також у документі Синодального відділу наголошується, що маніпулятивні заяви з приводу втрати чинності статутів релігійних громад Української Православної Церкви на підставі вказаних судових рішень не відповідають дійсності.

«Не свідчать рішення суду і про припинення діяльності релігійних громад Української Православної Церкви чи обов’язок їхньої перереєстрації. Відтак просимо не зважати на необґрунтовані публікації в засобах масової інформації чи окремих осіб», – йдеться у тексті коментаря.

У Юридичному відділі підкреслюють, що жоден наказ Міністерства культури України не встановлював і не міг встановити обов’язку релігійних організацій Української Православної Церкви вчинити дії, направлені на перереєстрацію їхніх  статутів, зміну назви тощо. Більше того, посилання на наявність релігієзнавчої експертизи як на підставу для вчинення дій зі зміни назви та перереєстрації статутів є необґрунтованим. Адже релігієзнавча експертиза не є документом, який може встановлювати будь-які права чи обов’язки для релігійних громад, тому що вона не має жодної юридичної сили та не несе юридичних наслідків.

«Відтак акцентуємо увагу усіх зацікавлених осіб на тому, що ані судові рішення, ані закони України не встановлювали та не встановлюють наразі обов’язку релігійних організацій Української Православної Церкви примусово змінити назви релігійних громад та примусово зареєструвати нові статути. Також з метою усунення будь-яких зловживань з боку осіб, відповідальних за проведення реєстраційних дій, інформуємо, що жоден реєстратор чи інша особа не уповноважена на власний розсуд вносити будь-які зміни до назви релігійних організацій Української Православної Церкви або їхніх статутів.

Отже, наразі ніякий закон чи судове рішення в примусовому порядку не припиняло діяльність релігійних організацій Української Православної Церкви, статути релігійних організацій є чинними і Церква повністю здійснює свою діяльність, як це передбачено статутами релігійних організацій та законами України», – йдеться у тексті коментаря.

У Юридичному відділі заявили, що, враховуючи неправосудність рішень та суспільну значимість розгляду адміністративної справи, будуть підготовлені та подані необхідні касаційні скарги щодо скасування рішень судів першої та апеляційної інстанції.

Просмотров: 3425