15 грудня 2023 року в пресслужбі Чернігівської єпархії надали коментар щодо ситуації з оглядом святих мощей покровителів Чернігівщини — святителя Феодосія, святителя Філарета та преподобного Лаврентія, а також розповіли про жахливий стан соборів УПЦ в Чернігові, які раніше опечатали за наказом в. о. Міністра культури та інформаційної політики України. Про це повідомляє Інформаційно-просвітницький відділ УПЦ.
Зазначається, що 5 жовтня, за наказом в. о. Міністра культури та інформаційної політики України Ростислава Карандєєва, Свято-Троїцький собор з дзвіницею, Свято-Успенський собор Єлецького жіночого монастиря та Спасо-Преображенський собор м. Чернігова були опечатані на технічну перевірку до 5 листопада 2023 року.
«Станом на 14.12.2023 р. результатів перевірки ніхто не надав. 27 листопада 2023 року на адресу Чернігівської єпархії НАІЗ «Чернігів стародавній» направив лист, в якому був Акт приймання-передачі пам’яток архітектури, якими користується Чернігівська єпархія Української Православної Церкви. В Акті приймання-передачі йдеться про те, що комісія Міністерства культури передає заповіднику НАІЗ «Чернігів стародавній» державне майно, що належить державі Україні в особі Міністерства культури та інформаційної політики України. Згідно пункту 3 цього акту він набирає чинності з дати його підписання сторонами: комісією та заповідником. В 5 пункті сказано, що заповіднику рекомендовано вжити заходів щодо виконання вимог ст. 23 Закону України «Про охорону культурної спадщини»», — йдеться у коментарі.
В єпархії підкреслюють, що протягом вказаного періоду жодної дії з підготовки соборів з боку НАІЗ «Чернігів стародавній» зроблено не було.
«Свято-Успенський собор Єлецького жіночого монастиря є літнім храмом і ніколи не опалювався, на відміну від Свято-Троїцького та Спасо-Преображенського соборів. Ці храми опалювались та в своїй системі опалення мають воду. В цих соборах на даний час температура нижче 4 градусів та дуже висока вологість — 68 %, Заповідник опалення в соборах включати не збирається. Щоб релігійні громади не могли дивитися за станом соборів, представники НАІЗ «Чернігів стародавній» замінили замки і поставили свої. В Свято-Троїцькому соборі нами вдалось зафіксувати псування ікон, які залишились в соборі; зокрема, на іконі Спасителя почала лущитися фарба. Також на іконі святителя Феодосія, яка знаходиться на першій лівій колоні, яка була повністю відреставрована в 2022 році, надулась та тріснула фарба», — розповідають в єпархіальній пресслужбі.
Також повідомляється, що після закриття Свято-Троїцького собору вдалось домовитись, щоб релігійна громада забрала речі парафії, але в соборі залишилась найбільша цінність — мощі святих покровителів Чернігівщини святителя Феодосія, святителя Філарета та преподобного Лаврентія.
«Мощі комісія, представники СБУ та озброєні люди в військовій формі категорично відмовились віддати. Більше двох місяців мощі святих знаходились без належного нагляду в закритих раках, — йдеться у коментарі далі. — Після того, як керівництво Чернігівської єпархії поспілкувалось з Головою комісії, директором Департаменту культурної спадщини МКІП Томин М. М., з 11.12.2023 року представники заповідника почали кожен день ходити фотографувати ікони та розпис. Домовились і на 14.12.2023 року прийти подивитись іконостас собору».
У єпархії розповіли, що на 10:00 14 листопада вікарного архієрея єпископа Никодима (Пустовгара) та настоятеля Свято-Троїцького собору м. Чернігова протоієрея Ігоря Пидана повісткою було викликано на допит в рамках кримінального провадження.
«В цей же час в соборі перебував представник заповідника та священник собору, як і домовлялись напередодні. Як тільки настоятель покинув територію та поїхав на допит о 9:45, на територію Свято-Троїцького собору м. Чернігова заїхало п’ять автівок, заповнених людьми у військовій формі. Ворота комплексу було зачинено і сказано нікого не впускати, поки буде працювати «комісія». Через 40 хвилин працівники заповідника вийшли з собору, пославшись на те, що померзли, сказали, що хочуть попити чай. Як тільки священник вийшов з собору, зразу ж біля дверей храму вишикувався кордон озброєних військових, відтіснивши працівників церкви та священника від дверей. До собору зайшли 15 осіб — це представники заповідника, СБУ, капелани від ПЦУ та невідомі люди. Варто зауважити, що вони нічого при собі не мали. Вікарного архієрея та настоятеля собору в собор не допустили військові, перегородивши їм дорогу. Жодних пояснень ні від НАІЗ «Чернігів стародавній», ні від СБУ не було. Настоятель спробував поговорити з в. о. директора заповідника Лісовим А. М., який вийшов на деякий час з собору, але директор заповідника проігнорував звернення настоятеля і пішов назад у собор. Владика Никодим теж просив дати змогу йому зайти, але теж отримав відмову.
О 16:15 представники з собору вийшли, маючи в руках пакети. На питання, що в пакетах, сказали, що це їхні особисті речі, і показувати вміст відмовились. Але звертаємо увагу ще раз, що заходили вони до собору без особистих речей. Владика запропонував в. о. директора заповідника Лісовому А. М. повернутися до собору і в його присутності подивитися на мощі. Одна з працівниць заповідника Ольга Іванівна Травкіна сказала владиці, що все зафіксовано на камеру, з їхніх слів, все на місці, та попросили, щоб владика Никодим не хвилювався. Владика хотів пересвідчитись, що з святими мощами все в порядку. Оскільки нікого з священства не впустили в собор, то це наштовхує на відповідні припущення, що з мощами могло бути не все гаразд. В іншому випадку б дали змогу пересвідчитись, що з мощами все добре і вони перебувають в належному стані», — наголосили в пресслужбі.
В Чернігівській єпархії повідомили, що одразу було викликано органи правопорядку і написано заяву.
«Протягом всього дня настоятелем, парафіянами було неодноразово викликано різні служби: правоохоронні органи та органи військової прокуратури. Однак ніхто на їхні заяви не відреагував належним чином. Слідча група приїхала тільки після того, як представники заповідника поїхали з території собору», — додали в єпархії.
Просмотров: 7066