Мінкульт витрачає десятки мільйонів гривень бюджетних коштів на охорону відібраних у УПЦ святинь

У липні 2023 року з’явилася інформація про витрати Національного історико-культурного заповідника «Києво-Печерська Лавра» у розмірі 4 328 568,40 гривень на «послуги охорони» щодо будівель Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври, надані Управлінням поліції охорони в місті Києві. Відтоді витрати з державного бюджету на охорону релігійних споруд, що донедавна перебували в користуванні Української Православної Церкви, не припинилися, а збільшувалися в рази. Зокрема, кошти були виділені на охоронну діяльність на території Миколаївського собору в Кременці та Єлецького монастиря, Свято-Троїцького і Спасо-Преображенського соборів у Чернігові, передає Інформаційно-просвітницький відділ УПЦ.

Протягом 2023 року заповідник «Києво-Печерська лавра» та Управління поліції охорони в місті Києві уклали між собою ще два договори про надання охоронних послуг, відомості про що розміщено на порталі державних закупівель «Prozorro». Один із них передбачав здійснення фізичної охорони території Лаври «з 00:00 31.07.2023 року по 24.00 01.08.2023 року включно» та технічної охорони «з 00:00 31.07.2023 року по 24.00 30.08.2023 року включно», за що заповідник мав сплатити 54 261,07 грн. Інший договір охоплював проміжок часу з 2 серпня до кінця року, і на його підставі було виділено 7 584 930,71 грн. Отже, за 2023 рік з державного бюджету України було витрачено з цією метою 11 967 760,18 грн.

Згідно з даними, оприлюдненими на порталі «Prozorro», 1 січня 2024 року заповідник «Києво-Печерська лавра» уклав вже новий договір з Управлінням поліції охорони в м. Києві, предметом якого є «послуги охорони (фізична, технічними засобами, охоронно-тривожна сигналізація приміщень) національного заповідника “Києво-Печерська лавра”». Загальний обсяг витрат з початку січня до кінця червня 2024 року, відповідно до договору, становить 10 554 248,37 грн. Таким чином, вартість цих послуг на місяць дорівнює 1 759 041,40 грн бюджетних коштів. 

Усього ж з квітня 2023 року до червня 2024 року включно витрати на охоронну роботу Управління поліції охорони в місті Києві на території Києво-Печерської Лаври, згідно з положеннями укладених між ним та заповідником договорів, становитимуть близько 22,5 мільйонів гривень.

Слід зауважити, що Північним апеляційним господарським судом розглядається оскарження Свято-Успенською Києво-Печерською Лаврою (чоловічим монастирем) УПЦ рішення суду першої інстанції від 10 липня 2023 року, яким було задоволено позовні вимоги до монастиря з боку заповідника. Водночас, як повідомляв тоді адвокат обителі протоієрей Микита Чекман, рішення суду набуває чинності лише після розгляду апеляційної скарги. Тож на час укладання зазначених угод з охоронними структурами представники Міністерства культури і інформаційної політики України мали досить сумнівні підстави на вилучення з українського бюджету мільйонних коштів, не кажучи вже про виконання інших умов для надання бюджетних коштів на підставі відкритих конкурсів. 

З державного бюджету України також було виділено кошти на охоронну діяльність поліції щодо кременецького Свято-Миколаївського собору, з території якого 30 листопада співробітники поліції примусово виселили вихованців Кременецького регентського училища. Відтоді духовенство та віряни УПЦ втратили доступ до собору. 26 грудня 2023 року на вищезгаданому порталі державних закупівель було оприлюднено відомості про договір стосовно «охорони з публічної безпеки і порядку на території Миколаївського собору з келіями XVI-XVII ст.», укладений між Кременецько-Почаївським державним історико-культурним заповідником і Управлінням поліції охорони в Тернопільській області. Відповідно до його умов, тернопільське обласне Управління поліції охорони повинно отримати 99 900 грн за охоронні послуги, надані в грудні 2023 року на території цієї кременецької святині. Джерелом фінансування, як зазначено на порталі, є державний бюджет України.

Подібну угоду уклав з поліцією охорони Національний історико-архітектурний заповідник «Чернігів стародавній». За даними порталу «Опендатабот», 26 грудня 2023 року заповідник розмістив замовлення на «послуги із забезпечення громадської безпеки, охорони правопорядку та громадського порядку (послуги з охорони об’єктів заповідника)», оцінивши його в 2 277 400 грн. З огляду на цю суму можна визначити, що щомісячна вартість зазначених у договорі між заповідником та чернігівською поліцією охорони послуг становила 759 133,33 грн. В обґрунтуванні здійснення закупівлі, затвердженому в. о. генерального директора заповідника Андрієм Лісовим, вказано, що «очікувана вартість предмету закупівлі розрахована з очікуваної потреби у послугах фізичної охорони об’єктів заповідника за період з 05.10.2023 по 31.12.2023 року включно».

Нагадаємо, 5 жовтня 2023 року в Чернігові невідомі особи в камуфляжній формі оточили Єлецький жіночий монастир, Свято-Троїцький собор та Преображенський собор і припинили доступ до них вірян, а після прибуття поліції вдалося з’ясувати, що їхні дії були пов’язані з забезпеченням роботи комісії Міністерства культури та інформаційної політики. 14 листопада МКІП повідомило про рішення опечатати відповідні релігійні споруди за підсумками роботи комісії, заявивши про їхній «незадовільний стан», а 15 грудня пресслужба Чернігівської єпархії УПЦ розповіла про побоювання відносно теперішнього стану соборів, а також мощей святих покровителів Чернігівщини — святителя Феодосія, святителя Філарета та преподобного Лаврентія.

Беручи до уваги розрахунок щомісячної вартості послуг, наданих поліцією охорони Національному заповіднику «Києво-Печерська лавра», Кременецько-Почаївському державному історико-архітектурному заповіднику й Національному архітектурно-історичному заповіднику «Чернігів стародавній», на основі положень договорів між ними та відповідними місцевими управліннями поліції охорони, можна зробити висновок, що ці послуги, замовлені зазначеними трьома заповідниками, разом коштують 2 618 074,73 грн на місяць.

Обрахунок же сукупних витрат із державного бюджету України на охорону поліцією будівель Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври, Свято-Миколаївського собору міста Кременець і Свято-Троїцького собору, Свято-Успенського собору Єлецького жіночого монастиря та Спасо-Преображенського собору УПЦ в Чернігові показує, що в 2023 році для їхньої охорони вже було виділено 14 345 150,18 грн, а якщо додати до цієї суми вартість охоронної діяльності Управління поліції охорони в місті Києві на території Києво-Печерської Лаври протягом першого півріччя 2024 року, то вийде, що загалом відповідними трьома заповідниками, за даними з відкритих джерел, буде витрачено на ці потреби майже 25 мільйонів гривень. Варто підкреслити, що джерелом фінансування виконання поліцією охорони угод із заповідниками є виключно державний бюджет України.

Просмотров: 514