Правила Петрового посту, його сенс та історія, календар харчування

1 липня розпочався Петрів (Апостольський) піст — один із двох літніх постів, він готує християн до дня пам’яті святих первоверховних апостолів Петра і Павла.

Інформаційно-просвітницький відділ УПЦ публікує матеріал про правила, сенс та історію Петрового посту. 

СЕНС ПЕТРОВОГО ПОСТУ 

Петрів піст, як і будь-який з чотирьох багатоденних постів у році, спонукає нас до самовдосконалення, до перемоги над гріхами і пристрастями. У ці дні й тижні ми намагаємося відчути правильну внутрішню ієрархію свого життя: вирішуємо для себе, що тіло повинно прагнути до душі, душа — до духу. І вся людина повинна бути направлена до Бога. Піст, тобто наше добровільне утримання, закликає нас пройти цим шляхом.

Крім того, піст об’єднує людей, віруючих у Христа. Через спільне говіння ми відчуваємо себе членами єдиної Церкви, єдиної спільноти вірних Спасителю і Його заповідям. Тим самим ми визнаємо, що все, що проповідував Христос, — істинно. Тобто піст — це не тільки самовдосконалення, а й наше свідчення всьому світу про те, що ми християни.

Не кожен з нас може постити так строго, як це пропонує Церква, але кожен з нас може засвідчити те, що він частина Церкви, — дотримуючись посту в міру своїх сил і з усією щирістю. Міру посту найкраще узгодити з духівником.

ІСТОРІЯ ПЕТРОВОГО ПОСТУ 

Ми знаємо про Петрів піст від найперших століть християнства. Щоправда, тоді християни не пов’язували цей піст з ім’ям Петра і Павла. Він існував для тих, хто з якоїсь причини не зміг постити у Великий піст перед Великоднем.

У Константинополі й Римі побудували храми в ім’я апостолів Петра і Павла. В Константинополі храм освятили в день пам’яті апостолів — 12 липня за новим стилем.

З IV століття багато святих отців писали у своїх працях про Апостольський піст: наприклад, Афанасій Великий, Амвросій Медіоланський, Лев Великий, Феодорит Кирський.

ЛІТНІ ПОСТИ

Влітку у православних християн два пости — Петрів і Успенський.

Петрів піст називається так на честь святих апостолів Петра і Павла. Він встановлений на пам’ять про те, як апостоли постили перед євангельською проповіддю всьому світу. Цей піст ще називають Апостольським.

Початок Петрового посту — завжди в понеділок через тиждень після свята Трійці (П’ятидесятниці). Дата Трійці залежить від дати святкування Великодня, тому початок Петрового посту припадає на різні дати. І тривати він може від 8 до 42 днів. Закінчується Петрів піст завжди 12 липня.

Успенський піст — найкоротший з церковних багатоденних постів. Православні християни постять з 14 до 27 серпня і готуються до двох свят — Преображення Господнього та Успіння Божої Матері.

КАЛЕНДАР ХАРЧУВАННЯ

Даний календар наводиться відповідно до рекомендацій Календарної комісії УПЦ. На його основі можна зрозуміти, які дні в посту є більш строгими, які — менш. Але яким саме обмеженням буде вимірюватися ваша міра строгості посту, слід визначати з особистого досвіду, обставин і порадившись з духівником або знайомим священником.

ЯК ПОСТИТИ У ПЕТРІВ ПІСТ

Взагалі, мирянам встановлено не такий строгий піст, як монахам. Якщо вам з яких-небудь причин не можна дотримуватися всіх правил посту (а в монастирському Уставі передбачені більш суворі правила, наприклад, сухоїдіння (їжа без олії) в окремі дні Петрового посту), ви зможете обмежувати себе в інших, не гастрономічних речах.

Вважається, що у всі дні посту, крім середи і п’ятниці, віруючі можуть їсти рибу.

Але навіть приступаючи до такого, не самого строгого, посту, потрібно порадитися зі своїм духівником, а якщо у вас є які-небудь хронічні захворювання — з вашим лікарем.

Читати також: Петрів піст: чому важливий та як провести? — єпископ Ладанський Феодосій

Використано матеріали журналу «Фома в Україні» 

Читайте наші новини у Тelegram

Просмотров: 14857

Залишити відповідь