27 грудня 2024 року Кабінет міністрів України дозволив бронювати від мобілізації священнослужителів, а релігійні організації внесені наразі до списку критично важливих. Бронюванню підлягатимуть усі військовозобов’язані священнослужителі за переліком посад, затвердженим Державною службою з етнополітики та свободи совісті. Також священнослужителів прирівняли до кінцевих бенефіціарних власників критично важливих підприємств, членів наглядових рад та працівників закордонних дипломатичних установ. Релігієзнавець та філософ Олександр Саган прокоментував дану ініціативу Кабміну. Про це повідомляє Інформаційно-просвітницький відділ УПЦ з посиланням на “Телеграф”.
За його словами, священнослужителі покликані за своїм призначенням закликати всіх до миру, до людинолюбства і їм заборонено, згідно з канонами, вбивати.
«Так, йдеться про те, що, по-перше, цей аспект: священник не може вбивати. Другий аспект — це те, що громада без священника, фактично люди залишаються без літургії, без задоволення своїх релігійних потреб», — зазначив він.
Відповідаючи на запитання журналіста щодо священників УПЦ, які теж підпадають під бронювання, Саган уточнив: «Тут ми стикаємося з такою річчю, як колективна відповідальність. Україна як демократична країна не може засуджувати тих чи інших людей за принципом належності».
Релігієзнавець пояснив представнику ЗМІ, що існує міжнародне законодавство у питанні свободи совісті і воно достатньо жорстке.
Він нагадав, що ще з 2014 року влада фактично ліквідувала капеланську службу для священнослужителів УПЦ. Однак, згідно з канонами, навіть якщо мобілізувати священника УПЦ, він не буде брати зброю в руки і стріляти.
«Ну і зараз є певна хвиля такого незадоволення серед громади, тому що кілька десятків священників вже призвані в ЗСУ, і ці громади фактично залишені напризволяще. Складна така ситуація. Ми Збройні Сили не посилимо, а незадоволення серед вірян буде значне, якщо ця тенденція збільшиться», — ділиться думками філософ.
За його словами, рішенню про бронювання усіх священників передувала довга підготовча робота.
«Я знаю, що був залучений Мін’юст і інші міністерства. Міністерство оборони, Державна служба з етнополітики та свободи совісті. Це не є чиєсь випадкове рішення. Там проводилася серія нарад щодо того, як розв’язувати це питання. Тому я думаю, що це було спільне рішення, яке озвучив Кабмін», — сказав він.
Саган підкреслив, що, приймаючи таке рішення, виходили з того, щоб не суперечити канонам Церкви, яка вчить не вбивати та людське життя ставити на перше місце. «Тому що одна справа — патріотична робота і капеланська робота, так? А інша справа — брати руки безпосередню зброю і саме вбивати», — додав він.
Просмотров: 296