В останні дні 2024 року в ЗМІ з’явилося декілька публікацій, а також заяв та коментарів окремих релігійних діячів, в яких міститься неправдива і наклепницька інформація щодо діяльності закордонних парафій Української Православної Церкви. Інформаційно-просвітницький відділ УПЦ з посиланням на сайт ВЗЦЗ публікує заяву Західноєвропейського вікаріатства з цього приводу.
Діяльність релігійних громад УПЦ закордоном здійснюється згідно з рішенням Собору УПЦ від 27.05.2022 року. Основною метою діяльності священнослужителів та парафій УПЦ закордоном є надання духовної опіки українцям, які були змушені виїхати за кордон у зв’язку з російською збройною агресією проти України. Таке рішення було прийняте з огляду на те, що серед біженців є велика кількість вірян УПЦ, які є повноправними громадянами України і мають право на задоволення своїх релігійних потреб, в тому числі й за кордоном.
Дане рішення було прийняте Церквою абсолютно самостійно і не погоджувалося з жодними закордонними релігійними центрами. Більше того, на жаль, в нашій пастирській діяльності за кордоном ми стикаємося з протидією зі сторони деяких релігійних організацій, серед яких зокрема й від РПЦ. При цьому ми вдячні християнам інших церков за допомогу та сприяння в нашій пастирській діяльності, а також за справжнє християнське ставлення, яке вони проявляють до нас.
Закордонні парафії підпорядковуються Предстоятелю Української Православної Церкви Блаженнішому Митрополиту Київському і всієї України Онуфрію. Священнослужителі, які призначаються на служіння в наші закордонні парафії, є громадянами України.
Підкреслюємо, що закордонні парафії УПЦ не несуть жодної небезпеки ні для України, ні для держав перебування. Про це свідчить відсутність будь-яких протестних акцій (в загрозі яких нас звинувачують в згаданих наклепницьких публікаціях та коментарях) за весь час нашої діяльності за кордоном. Наша основна мета — духовна і пастирська. Ми трудимося для України і українців. Наші парафії також демонструють послідовну дієву патріотичну позицію, а саме — підтримують зв’язок з Україною, допомагають ЗСУ, збирають кошти для постраждалих від війни співвітчизників в Україні, проводять духовно-просвітницькі та культурні заходи, популяризують українську культуру, створюють осередки українства. Також в нас вибудовуються добрі стосунки з державною владою та релігійними організаціями в країнах перебування, що сприяє формуванню позитивного іміджу України за кордоном.
Це підтверджують самі представники європейських релігійних спільнот. Наприклад, німецький католицький богослов Т. Бремер свідчить, що, зокрема, парафії УПЦ в Німеччині “є важливим духовним та гуманітарним якорем для багатьох біженців. Вони в значній мірі публічно відкриті і контактують з гуманітарними та церковними установами в Німеччині, і вони не становлять ніякого ризику для безпеки українських біженців та європейських суспільств … Вони інформують громадськість про реальність російської агресії та важкі наслідки для народу України”. З іншої сторони, німецька протестантська теологиня пані доктор Д. Хеллер, яка також близько знайома з громадами УПЦ в Німеччині, свідчить: “В цих громадах я ніколи не бачила і не чула будь-якої проросійської пропаганди. Навпаки: війна проти України чітко засуджувалася”.
При цьому з жалем констатуємо, що в діаспорі ми нерідко стикаємося з випадками ворожого ставлення до наших громад зі сторони окремих українських релігійних організацій. Це породжує прикрість, бо не сприяє єдності українців. Натомість наші громади і віряни не сіють жодної релігійної ворожнечі, а навпаки, працюють для консолідації українців за кордоном.
Відвертим наклепом і неправдою також є те, що парафії УПЦ нібито створюються за російські гроші. В реальності, створення парафій за кордоном відбувається за ініціативи самих вірян, які й підтримують життя та функціонування церковної громади. Окрім того, наші священнослужителі, які зі своїми сім’ями виїхали за кордон як біженці, головним чином живуть за рахунок матеріальної допомоги, яку вони отримують від держав перебування, як і всі українські біженці. А певна кількість з наших закордонних священників вже працює на світських роботах і перебуває на самозабезпеченні, жертовно поєднуючи світську роботу з духовним служінням.
Засвідчуємо нашу відкритість до взаємодії з українськими дипломатичними представництвами, культурними центрами, асоціаціями українців, а також з іншими релігійними спільнотами. За час нашого служіння в діаспорі ми вже неодноразово зверталися до наших посольств, а також до центральних органів нашої влади в Києві, де засвідчували нашу відкритість і готовність до взаємодії. Однак поки що ми не бачили належної реакції на наші пропозиції. Попри це, ми залишаємося відкритими з надією на конструктивну взаємодію.
На наших парафіях ми постійно молимося за нашу Батьківщину — Україну. Ми не зайві українці, ми також є частиною нашого народу, з яким розділяємо страждання від війни, разом боремося проти спільного ворога. Переконані, що якщо всі українці, незалежно від церковної та релігійної належності, будуть єднатися, не будуть сваритися, а будуть підтримувати один одного, то ми згуртуємося як нація і відстоїмо нашу державу. Переконливо просимо представників ЗМІ, а також тих осіб, які створюють ці інформаційні вкиди, не робити штучно з нас ворогів, якими ми не є, і не шукати проблем та небезпек для держави там, де їх немає.
Просмотров: 524