Минув рік з часу ув’язнення митрополита Святогірського Арсенія

24 квітня 2024 року митрополит Святогірський Арсеній був взятий під варту після обшуків, проведених співробітниками Служби безпеки України у Святогірській лаврі, і вручення йому повідомлення про підозру. За рішенням Жовтневого районного суду міста Дніпро владику було ув’язнено в СІЗО без права внесення застави. Відтоді минув рік, як намісник Святогірської лаври перебуває у складних обставинах в умовах позбавлення волі. Про це повідомляє Інформаційно-просвітницький відділ УПЦ з посиланням на пресслужбу Свято-Успенської Святогірської лаври.

У квітні 2024 року митрополиту Арсенію було пред’явлено обвинувачення за ч. 2 ст. 114-2 Кримінального кодексу України, а саме в поширенні інформації про переміщення, рух або розташування Збройних Сил України, за можливості їх ідентифікації на місцевості. Стаття передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк до восьми років.

Приводом для обвинувачення владики стали слова, сказані ним у проповіді 23 вересня 2023 року. Тоді намісник Святогірського монастиря попросив молитов за прочан, які були недопущені поліцією до Лаври на свято Собору преподобних отців Святогірських. Декілька днів потому проповідь було розміщено на офіційному ютуб-каналі монастиря. За версією слідства, у своєму зверненні митрополит нібито розповів вірянам про місця розташування блокпостів ЗСУ, таким чином розповсюдивши інформацію військового характеру.

Після рішення Жовтневого суду Дніпра намісника Святогірської лаври було поміщено в Дніпровський СІЗО. Відтоді Слов’янський міськрайонний суд Донецької області, де проходять підготовчі засідання у справі митрополита Арсенія, неодноразово продовжував встановлений раніше запобіжний захід.

На підтримку намісника Святогірської лаври було зроблено чимало звернень і відправлено чимало листів. Зокрема, публічно підтримав владику керуючий справами Української Православної Церкви митрополит Бориспільський і Броварський Антоній. Пізніше про свою молитовну підтримку архієреїв УПЦ, зокрема й митрополита Арсенія, сказав Патріарх Єрусалимський Феофіл ІІІ. Листи зі словами підтримки і запевненнями в молитвах надіслали до Святогірської лаври митрополит Чорногорсько-Приморський Іоанникій (Сербська Православна Церква), митрополит Вострський Тимофій (Єрусалимський Патріархат) та інші ієрархи Помісних Церков.

Лавра також отримувала листи підтримки від вірян із різних країн: Австралії, Німеччини, Греції, Сербії, США та інших. Окрім того, користувачі мережі Інтернет залишають коментарі зі словами підтримки владиці Арсенію і Святогірській братії на офіційних сторінках обителі в соціальних мережах.

У Зверненні, оприлюдненому на офіційному сайті монастиря, братія заявила, що обраний запобіжний захід “свідчить про негуманне поводження з шанованою людиною, до того ж зі слабким здоров’ям”. “Митрополит Арсеній має тяжкі захворювання і тому потребує постійного медичного нагляду та лікування, які в умовах СІЗО неможливо забезпечити”, — зазначили в обителі.

Аби домогтися зміни запобіжного заходу, одинадцять народних депутатів України повідомили суд про готовність взяти митрополита Арсенія на поруки. Окрім того, сторона захисту неодноразово подавала клопотання про призначення запобіжного заходу, який не передбачає ув’язнення. Однак Слов’янським міськрайонним судом і Дніпровським апеляційним судом у зміні запобіжного заходу було відмовлено.

До осені 2024 року намісника Святогірської лаври доставляли на судові засідання до міста Слов’янськ із місця його тримання під вартою. У літню пору року, зокрема за температури близько сорока градусів у тіні, його перевозили в тісному боксі автозака, призначеного лише для внутрішньообласних перевезень. Розмір боксу становив 50 см х 70 см х 70 см, тож була відсутня можливість змінювати положення тіла. Весь час переїздів владика Арсеній залишався без їжі і води, а дорога займала щонайменше 15 годин в обидва боки. У деяких випадках засідання суду призначали на два чи три дні поспіль, тому на нічний відпочинок у митрополита залишалося лише декілька годин.

З вересня 2024 року частина населених пунктів, через які проходив шлях конвою, опинилися в зоні бойових дій. Відповідно, переїзди стали небезпечними для життя як митрополита Арсенія, так і тих, хто його супроводжував.

Наприкінці того ж місяця адвокатам вдалося отримати згоду суду на проведення засідань в режимі відеоконференції. Відтоді митрополит Арсеній бере участь в них за допомогою онлайн-зв’язку, не полишаючи СІЗО.

 

Умови перебування намісника Святогірської обителі в слідчому ізоляторі є непростими. Владику майже постійно оточують одні й ті самі стіни, він мусить сам прати свої речі у відрі і готувати їжу. Окрім того, взимку протягом певного часу в камері митрополита не працювало опалення.

27 березня 2025 року Слов’янський міськрайонний суд ухвалив рішення про чергове продовження утримання митрополита Арсенія під вартою ще на два місяці.

Внаслідок ув’язнення намісник Святогірської лаври не зміг взяти участь у богослужіннях на багато церковних свят року. Зокрема, і минулоріч, і цьогоріч він зустрів свято Світлого Христового Воскресіння, перебуваючи в СІЗО. Також владика не мав змоги бути присутнім на урочистостях з нагоди тридцятиріччя його намісництва у Святогірській лаврі, яке молитовно відзначили в обителі 20 січня 2025 року.

З часу арешту й ув’язнення митрополита Арсенія у Лаврі цілодобово підносяться молитви за нього. Братія вдень і вночі, змінюючи один одного, звершує читання акафіста Божій Матері перед Святогірським чудотворним образом Богородиці. Так само сестри скиту на честь ікони Божої Матері «Усіх скорботних Радість» читають акафісти свт. Миколаю Чудотворцю і Архістратигу Божому Михаїлу, а насельниці Іоаннівського скиту в с. Адамівка читають Псалтир. У дні судових засідань у справі митрополита Арсенія звершується соборний молебень в Успенському соборі Лаври. Моляться за намісника Святогірського монастиря і на православних парафіях України та інших країн.

Наостанок у Святогірській лаврі наводять деякі зі слів намісника, сказаних на різних судових засіданнях:

«Я все життя своє поклав на те, щоб наша Церква була єднальною силою для нашого народу… І лавра Святогірська зараз є іконою єдності України, тому що до нас гуманітарну допомогу везуть з Вінницької, Чернівецької, Рівненської, Волинської областей… Серед братії Лаври багато представників Західної України, бо ми ніколи людей не ділили — Лавра об’єднувала й об’єднує український народ».

«Святогірська лавра — ікона єдності України, — зазначив намісник й іншого разу. — До нас їдуть прочани з різних кінців країни, зокрема із Заходу, наприклад з Буковини. А мене звинувачують у зраді України. Крім молитовного життя, у нас ведеться соціальна діяльність. Зараз тільки пенсіонерів на утриманні Лаври живе 100 осіб. У 2015 р. у Лаврі перебувало 1000 біженців, з них 470 було дітей і 74 — паралізованих. Ми в день годували по 3–5 тисяч народу, по суті взявши тоді на себе функції держави».

«Усі звинувачення проти мене не обґрунтовані і викликають у мене подив».

 

Щодо порушеної проти нього справи намісник Святогірської обителі також сказав: «Я не знаю, яка людина таке “зліпила”. Бог її нехай простить. Я не кажу “Бог їй суддя” — нехай Бог простить їй це. Мій духівник учив мене: “Живи по совісті”. Господь у Євангелії заповідує: “Не осуджуйте, і не будете осуджені. Яким судом судите, таким будете судимі. Прощайте, і простять вам” (див. Мф. 7:2; Лк. 6:37). Я так усе життя робив, готуючи свою душу до Страшного Суду. Так вчиняю і зараз. Адже що́ я говорю на цьому суді, те скажу і на Страшному Суді. … Доручаю себе милості Божій — як Господь управить подальше моє перебування на цій землі до того моменту, як покличе мою грішну безсмертну душу. Бережи всіх Господь, допомоги Божої всім, хто прийшов мене підтримати. Низький уклін усім».

У Святогірській лаврі залишили реквізити для охочих підтримати подальший правовий захист митрополита Арсенія:

“Приватбанк”: 4149 4390 2903 7565.
“Monobank”: 4441 1110 3296 0886.
“PayPal”: [email protected].
CRYPTO USDT (TRC20) TDiLRouF8j5CNzfZf7hQuy2G1LAfayL61y.

Просмотров: 675